To, že šťatvy z arónie sú veľmi zdravé určite viete. Prečo je tomu tak?
Tak práve o tom je dnešný blog.
Ľudia už aj v minulosti používajú aróniu (bazu čiernu) na ochorenie srdca, vysoký cholesterol, podporu imunity, vysoký krvný tlak a dokonca aj na liečbu rakoviny! Ako to funguje? Plody arónie obsahujú antioxidanty a ďalšie dôležité prvky. Práve tie môžu pomôcť chrániť srdce a krvné cievy, znížiť opuchy a hladiny cukru v krvi a zničiť rakovinové bunky.
Arónia melanocarpa (arónia čierna) priťahovala vedecký záujem vďaka svojej sýto fialovej, takmer čiernej pigmentácii, ktorá vzniká z hustého obsahu polyfenolov, najmä antokyanov. Celkový obsah polyfenolu je 1752 mg na 100 g sušiny, obsah antokyanínu je 1480 mg na 100 g sušiny a koncentrácia proantokyanidínu je 664 mg na 100 g čerstvej hmotnosti. Tieto hodnoty patria medzi doteraz najvyššie namerané v rastlinách.
Čierny druh arónie obsahuje vyššie hladiny antokyanov ako fialová ( Aronia prunifolia ) alebo červená aronia ( Aronia arbutifolia)), zatiaľ čo červená a fialová arónia sú bohatšie na kyselinu fenolovú a proantokyaníny.
Rastlina produkuje tieto pigmenty hlavne v listoch a koži bobúľ, aby chránila buničinu a semená pred neustálym vystavením ultrafialovému žiareniu a tvorbe voľných radikálov . Absorbovaním UV lúčov v modro- fialovom spektre slúžia lístkové a kožné pigmenty intenzívnemu slnečnému žiareniu, slúžia antioxidačným funkciám, a tým zohrávajú úlohu pri regenerácii druhu. Žiarivo farebná pigmentácia tiež láka vtáky a iné zvieratá, aby konzumovali ovocie a rozptýlili semená v truse.
Analýza polyfenolov v arónii určila tieto jednotlivé chemické látky (medzi stovkami známe, že existuje v rastlinnej ríši): kyanidín -3-galaktosidov, kyanidín-3-arabinosid, kvercetín -3-glykozid, epikatechín , kyselinu kávovú , delphínidin , petunidin , pelargonidín , peonidín a malvidín . Všetky tieto látky okrem kyseliny kofeovej sú členmi flavonoidovej kategórie fenolov.
Šťava zo zrelých plodov má polosladkú, trpkú chuť, stredný obsah cukru, nízke pH, a obsahuje vysokú hladinu vitamínu C.