Antokyány sú skupinou flavonoidových pigmentov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Tieto pigmenty zodpovedajú za rôzne farby, ktoré sa pohybujú od červenej cez modrú až po fialovú, a to v závislosti od pH prostredia. Medzi potraviny bohaté na antokyány patria napríklad čučoriedky, černice, čerešne, hrozno a arónia. Mnohí odborníci na výživu a vedci sa zhodujú v tom, že antokyány majú množstvo priaznivých účinkov na ľudské zdravie a ich pravidelná konzumácia môže priniesť rôzne zdravotné výhody.
Antokyány a ich antioxidačný účinok
Jedným z najvýznamnejších prínosov antokyánov je ich silný antioxidačný účinok. Antioxidanty sú látky, ktoré chránia bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré môžu poškodiť bunky a prispieť k vzniku rôznych chronických ochorení vrátane srdcových chorôb, rakoviny a neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba. Antokyány neutralizujú voľné radikály a pomáhajú tak znižovať oxidačný stres v tele.
Protizápalové vlastnosti
Okrem antioxidačného účinku majú antokyány aj protizápalové vlastnosti. Zápal je prirodzenou reakciou tela na poškodenie alebo infekciu. Chronický zápal pritom môže viesť k rôznym zdravotným problémom ako:
- obezita,
- cukrovka,
- kardiovaskulárne ochorenia.
Antokyány pomáhajú znižovať zápal tým, že inhibujú produkciu zápalových cytokínov a enzýmov, ktoré ho podporujú.
Zdravie kardiovaskulárneho systému a mozgu
Antokyány tiež zohrávajú významnú úlohu v zdraví kardiovaskulárneho systému. Štúdie ukázali, že ich konzumácia pomáha znižovať krvný tlak, zlepšovať funkciu krvných ciev a znižovať riziko vzniku srdcových chorôb. Tieto látky prispievajú k udržiavaniu zdravých hladín cholesterolu tým, že znižujú hladinu LDL (zlého) cholesterolu a zvyšujú hladinu HDL (dobrého) cholesterolu.
Nielen kardiovaskulárny systém, ale aj mozog môže mať z týchto pigmentov veľký úžitok. Výskum naznačuje, že môžu zlepšovať kognitívne funkcie a pamäť. Tieto pigmenty podporujú prietok krvi do mozgu a chránia neuróny pred poškodením, čo pomáha predchádzať neurodegeneratívnym ochoreniam a zlepšovať celkovú mozgovú funkciu.
Antokyány – potenciál v prevencii a liečbe rakoviny
Ďalším dôležitým aspektom antokyánov je ich potenciál v prevencii a liečbe rakoviny. Antokyány majú protirakovinové vlastnosti, ktoré zahŕňajú inhibíciu rastu rakovinových buniek, indukciu apoptózy (programovanej bunkovej smrti) a prevenciu metastáz. Hoci je potrebný ďalší výskum na presné pochopenie mechanizmov, predbežné štúdie sú veľmi sľubné a naznačujú, že antokyány môžu byť účinným doplnkom v boji proti rakovine.
Zdravie očí
V neposlednom rade, antokyány môžu mať priaznivý vplyv na zdravie očí. Tieto látky chránia oči pred poškodením spôsobeným UV žiarením a oxidačným stresom. Ich pravidelnou konzumáciou môžete znižovať riziko vzniku očných ochorení, ako je makulárna degenerácia a katarakta.
Antokyány sú mimoriadne dôležité pre naše zdravie. Ich priaznivé účinky na srdce, mozog a oči z nich robia cennú súčasť našej stravy. Pravidelná konzumácia potravín bohatých na tieto zložky môže prispieť k zlepšeniu kvality života a prevencii mnohých chronických ochorení. Preto by sme mali dbať na to, aby sme ich zahrnuli do nášho každodenného jedálnička.
V článku je chýba … Namiesto slova “protizapalovych” tam má byť slovo “zápalových” …. Lebo píšete že “inhibuje” ………
Ďakujeme