Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Prečo si vyslúžila pomenovanie čierne zlato?

Arónia čiernoplodá (lat. Aronia melanocarpa) iným menom jarabina čierna, temnoplodec alebo chokeberry. Rastlina arónie čiernoplodej je opadavý ker dorastajúci do výšky 0,5-3m, ktorý je na jeseň krásne do červeno—oranžova sfarbený. Arónia patrí do čeľade ružovité (Rosaceae) a je vzdialene príbuzná s hruškou a jarabinou.

Arónia je unikátna funkčná potravina, ktorá donedávna bola takmer neznáma, ale jej krásu a silu skúmal a popísal už sám Mičurin. Dnes prežíva svoje znovuzrodenie a je považovaná za „superpotravinu“, nakoľko jej čierne plody – malvice, ktoré dozrievajú od augusta do septembra, obsahujú veľké množstvo významných fyziologicky aktívnych látok.Účinky arónie na ľudský organizmus.

Arónia predstavuje jedno z najhodnotnejších ovocí, ktoré sa v našich geografických podmienkach pestuje. Má mimoriadne priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém, znižuje vysoký krvný tlak, priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť ciev, pomáha pri kŕčových žilách a prečisťuje krv.

Arónia má protisklerotický účinok, je žlčopudná, má protizápalový účinok, zvyšuje vylučovanie nežiaducich solí z organizmu, znižuje emocionálnu nerovnováhu, odporúča sa pri doliečovaní žltačky, je vhodná na detoxikáciu organizmu, pri liečbe reumy a pri podpore pečeňových a ľadvinových funkcií.

Farbivá – antokyány, ktoré sa nachádzajú v plodoch tejto funkčnej potraviny, pomáhajú pri liečbe Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Arónia je vhodná aj pre diabetikov, nakoľko obsahuje sorbitol. Plody arónie sú častým základom liečiv, ale jej široké využitie z nej robí aj kráľovnú domácej medicíny.Zrelé plody môžu byť konzumované v čerstvom stave alebo sušené. Odporúčaným denným množstvom je konzumácia asi 30 plodov.