Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní tejto webovej stránky súhlasíte s používaním cookies. Viac informácií

Arónia: čierny liek z prírody

Poznáte jarabinu čiernu? Podobá sa na tú červenú, ktorú obľubujú vrabce, ale túto s tmavými bobuľami by sme mali mať v láske my, ľudia. Plody drobného kríka odborne zvaného arónia patria bezpochyby k tomu najlepšiemu, čo môžeme nášmu telu ponúknuť.


Odolná rastlina zo severu

Domovom arónie je oblasť dnešnej hranice medzi Spojenými štátmi a Kanadou. Tu pokrývajú jarabinové kríky rozsiahle plochy vo všetkých nadmorských výškach. V Európe sa im zas darí v Rusku, Poľsku, Bielorusku či Nemecku. Podľa známych informácií prvú rastlinu arónie priniesol na starý kontinent ruský botanik a šľachtiteľ I. V. Mičurin niekedy na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia. Z nej potom vyšľachtil niekoľko odrôd, ktoré dokázali odolať silnému mrazu. Spomedzi nich si veľkú popularitu získala odroda Aronia melanocarpa. Na tú môžete naraziť aj u nás, býva totiž obľúbeným parkovým kríkom a neraz sa vysádza aj ako krásne sfarbený živý plot.

Prečo ju toľko ospevujú?

Plody arónie nesú prívlastok SUPEROVOCIE, a to pre množstvo zdraviu prospešných látok, ktoré obsahujú. Azda najcennejšími z nich sú antokyaníny. Sú to prírodné farbivá, ktoré plodom arónie dodávajú ich typickú tmavočiernu farbu. Antokyaníny sú cenné a výnimočne silné antioxidanty. Jednoducho povedané, pomáhajú nášmu telu bojovať proti voľným radikálom, umožňujú hojenie rán a majú protizápalové účinky. Okrem toho dokážu aj účinne chrániť cievy pred ich poškodením a stimulujú detoxikačný proces pečene.Plody arónie sa môžu popýšiť aj obsahom bioflavonoidov. Sú to látky, ktoré umožňujú predchádzať mnohým chorobám. Podľa jednej z terminológií patria bioflavonoidy do skupiny vitamínov P. Ich názov je odvodený od schopnosti permeability, teda priepustnosti a pružnosti cievnych kapilár. Sú prospešné pre naše krvné vlásočnice a pôsobia pozitívne pri liečbe kŕčových žíl, hemoroidov či podliatín. A samozrejme, sú to silné antioxidanty.V prírode sa vitamín P nezaobíde bez vitamínu C, ktorý je prítomný aj v plodoch arónie čiernoplodej. Spolu vytvárajú silné duo, umožňujúce rýchlejšie vstrebanie vitamínu C do nášho organizmu. Ich prítomnosťou dostáva teda organizmus silnú zbraň, ktorou môže účinne bojovať proti infekciám.Nezanedbateľným je aj obsah vitamínov skupiny B a tiež kovov, napr. železo, bór, fluór, mangán, meď či kobalt. Zbystriť by mali hlavne tí, ktorí majú v neporiadku štítnu žľazu. Bobuľky arónie obsahujú až 400 mikrogramov jódu na 100 gramov hmotnosti plodov. Jód je veľmi dôležitý nielen pre správne fungovanie štítnej žľazy, ale aj ako prevencia proti zubnému kazu a pre vývoj mozgu detí.

Liek (takmer) na všetko

Na aróniu nedajú dopustiť tí, ktorí majú problémy s imunitou, ale ani tí, čo potrebujú znížiť a zastabilizovať krvný tlak. Toto čierne superovocie dokáže regulovať žalúdočné problémy a liečiť žalúdočné vredy, odstrániť z tela ťažké kovy a ochrániť tráviace ústrojenstvo. Je silným bojovníkom proti migréne, šedému zákalu či slabnutiu pamäte. Drobné bobuľky arónie je vhodné konzumovať aj vtedy, keď sa organizmus musí popasovať s chronickými ochoreniami, ako sú Parkinsonova choroba, rakovina či bronchitída. Vďaka arónii je naša pokožka pružnejšia a nenechá nás v štichu ani pri ochoreniach pečene a už spomínanej štítnej žľazy.U nás v e-shope si môžete dopriať plody arónie v bio kvalite. Sú vypestované v prísne kontrolovaných podmienkach na plantážach na východnom Slovensku. Máte teda istotu, že dostanete aróniu najvyššej možnej akosti a bez obsahu nežiaducich chemických látok. Počas celého roka máme dostupné mrazené bobule arónie, ako aj ďalšie výrobky z nich (sušená arónia, čaj, pečený čaj, smoothie prášok a 100% šťavy). Je len na vás, akú podobu tejto superplodiny pre zdravie či detox si zvolíte. Vieme vám zaručiť, že budete s kvalitou našich výrobkov spokojní.